Kako naučiti psa na kletko, da se je ne bo bal?

Kako naučiti psa na kletko, da se je ne bo bal?

Kazalo

Pes ima naravni nagon, da išče udoben, tih in varen prostor, ko je okolje okoli njega preveč hrupno. Kletka je namenjena prav temu. Psu zagotavlja občutek varnosti in prostor, ki pripada samo njemu. Ko se pes enkrat navadi na kletko, mu lahko pomaga pri pomiritvi tesnobe in strahu.

Izbira prave kletke

Ključnega pomena je, da izberete pravo kletko za svojega psa. Nekateri psi raje spijo v temi, zato je zanje priporočljiva plastična kletka s pokritimi stenami. Za druge pse so primerne kovinske zložljive kletke. V kletko lahko namestite ležišče, odejo ali brisačo, da psu zagotovite udobje.

Vzpostavljanje pozitivnega odnosa psa do kletke

Pripeljite psa h kletki in se z njim pogovarjajte z veselim tonom glasu. Poskrbite, da bodo vrata kletke odprta in zavarovana, da psa ne udarijo ali prestrašijo. Spodbudite ga, da vstopi v kletko, tako da mu v bližino vržete nekaj priboljškov. Nato nadaljujte z metanjem priboljškov tik ob vrata in na koncu v notranjost kletke. Če pes sprva noče vstopiti, je to v redu – nikar ga ne silite.

Postopek ponovite čez čas, dokler pes ne bo mirno vstopil. Če ga priboljški ne zanimajo, poskusite v kletko vreči njegovo najljubšo igračo. Ta korak lahko traja nekaj minut ali celo nekaj dni.

Hranjenje psa v kletki

Ko psa seznanite s kletko, ga začnite hraniti v njeni bližini. Tako bo kletko povezal s prijetno izkušnjo. Če pes že prostovoljno vstopa v kletko, postavite posodo s hrano ali interaktivno igračo, napolnjeno s priboljški, na konec kletke. Če se še vedno obotavlja, postavite posodo bližje vhodu, da jo doseže brez strahu ali nervoze. Z vsakim hranjenjem pa poskušajte posodo premakniti globlje v kletko.

Ko pes pri hranjenju mirno stoji v kletki, lahko med obrokom zaprete vrata. Prvič jih odprite takoj, ko poje. Ob vsakem naslednjem hranjenju pustite vrata zaprta nekaj minut dlje, dokler pes ne bo po obroku ostal v kletki približno 10 minut.

Treniranje časa, preživetega v kletki

Najbolje je psa navaditi na kletko postopoma, v majhnih korakih. Pripravite se, da se lahko privajanje raztegne tudi na 6 mesecev. Najprej pet do deset minut mirno sedite v bližini kletke, nato pa za nekaj minut zapustite sobo. Vrnite se, spet za kratek čas mirno sedite in nato psa spustite ven.

Postopek ponovite večkrat na dan in postopoma podaljšujte čas, ki ga pes preživi sam v kletki. Ko bo pes mirno ostal v kletki približno 30 minut, medtem ko vas večino časa ne vidi, ga lahko začnete puščati v kletki za krajša obdobja. Na primer, ko vas ni doma, ali ponoči za spanje.

Bodite pozorni na čas, preživet v kletki

Vaš pes potrebuje tudi čas zunaj kletke – za igro, hranjenje in opravljanje potrebe. Nikar ga ne puščajte v kletki predolgo. Pes, ki je ves dan in noč zaprt v kletki, nima dovolj gibanja in interakcije z ljudmi. To lahko povzroči depresijo ali tesnobo.

Mladiči, mlajši od 6 mesecev, ne bi smeli biti v kletki več kot 3 do 4 ure neprekinjeno. Tako dolgo še ne morejo nadzorovati mehurja in črevesja. Enako velja za odrasle pse. Pes noče umazati prostora, kjer spi, a lahko pride do tega, če ga predolgo pustite v kletki brez sprehoda. Otrokom in obiskovalcem razložite, naj psa v kletki pustijo pri miru.

Odhod od doma ne sme biti preveč čustven. Psa na kratko pohvalite, mu dajte priboljšek za vstop v kletko in nato tiho odidite. Ko se vrnete domov, psa ne nagrajujte z navdušenim odzivom. Ohranite miren prihod, da preprečite povečanje njegove tesnobe ob vašem odhodu. Ko ste doma, psa še naprej redno postavljajte v kletko za počitek, da je ne bo povezoval le z vašo odsotnostjo.

Čeprav se kletke lahko uporabljajo za obvladovanje vedenja, jih nikoli ne smete uporabljati za kaznovanje.

Na primer: Če k vam pridejo gostje in želite preprečiti skakanje ali prosjačenje za hrano, psa že na začetku namestite v kletko z interaktivno igračo. To je učinkoviteje, kot čakati na neprimerno vedenje in ga nato kaznovati z namestitvijo v kletko.


Avtorica: Antónia Barnová (Veterinarske univerze za medicino in farmacijo)