Gumijasti čolni niso uporabni samo za ribiče, temveč tudi za druge ljubitelje vodnih športov. Največja prednost napihljivih čolnov je prevoz, saj zanje ne potrebujete prikolice ali velikega avtomobila. Ker jih lahko izpraznite in napolnite, jih lahko za razliko od tradicionalnih lesenih čolnov zlahka prevažate v prtljažniku srednje velikega avtomobila. Čolni iz steklenih vlaken te prednosti nimajo.
Napihljivi čolni so običajno izdelani iz večplastnega PVC-ja ter so zato trpežni in obstojni. Njihova konstrukcija je sestavljena iz 2 do 4 komor, ki znatno prispevajo k varnosti. Če bi se ena od komor med uporabo izpraznila, bi druge poskrbele, da čoln še vedno plava na vodi. Poleg tega komor prispevajo k stabilnosti čolna tudi v primeru močnejših valov. Za razliko od običajnih čolnov se napihljivi čolni ne prevrnejo.
Napihljivi čolni imajo komore z varnostnimi ventili, ki preprečujejo, da bi se čoln izpraznil. Običajno imajo ti čolni razbremenilne ventile, ki preprečujejo napihovanje.
Nekateri gumijasti čolni imajo talno gred, ki zagotavlja stabilnost in preprosto uporabo z motorjem.
Gumijasti čolni znamke Kolibri ali drugih proizvajalcev imajo lahko napihljivo ali fiksno dno. Napihljivo dno daje čolnu nižjo težo, a je manj stabilno, fiksno dno (iz letev ali kovine) pa zagotavlja boljšo stabilnost in občutek varnosti. Gumijasti čolni so na voljo v različnih dolžinah, od 190 do 450 cm. Večji napihljivi čolni z motorjem so primerni za večje vode, manjši pa se običajno uporabljajo z vesli.